Петролът отново започна да поевтинява

Петролът се понижи в четвъртък, като се колебаеше около двумесечно дъно, тъй като предложената горна граница на цените на руския петрол от страните от Групата на седемте (Г7) беше счетена за по-висока от текущите търговски нива, което намали опасенията за ограничено предлагане.
По-голямото от очакваното нарастване на запасите от бензин в САЩ и разширяването на контрола върху COVID в Китай допринесоха за низходящия натиск.
Фючърсите на суровия петрол тип "Брент" поевтиняха с 21 цента, или 0,3%, до 85,20 долара за барел тази сутрин, докато фючърсите на американския суров петрол тип "West Texas Intermediate" (WTI) спаднаха с 16 цента, или 0,2%, до 77,78 долара за барел.
И двата бенчмарка поевтиняха с повече от 3% в сряда заради новината, че планираният ценови таван на руския петрол може да бъде над сегашното пазарно ниво.
Според европейски служител Г-7 разглежда възможността за ограничаване на цената на руския морски петрол до 65-70 долара за барел, въпреки че правителствата на страните от Европейския съюз все още не са се споразумели за цената.
Диапазонът от 65-70 долара би бил по-висок от очакванията на пазарите, заяви в доклад анализаторът на Commonwealth Bank за суровините Вивек Дхар. Това би намалило риска от прекъсване на световните доставки, каза Дхар.
"Ако ЕС се съгласи на таван на цената на петрола от 65-70 долара за барел тази седмица, виждаме рискове за понижаване на нашата прогноза за цената на петрола от 95 долара за барел през това тримесечие", каза Дхар.
В прогнозата на Commonwealth Bank се допуска, че санкциите на ЕС, придружени от ограничаване на цените на руския петрол, ще нарушат предлагането в достатъчна степен, за да компенсират продължаващите опасения за глобалния растеж, каза той.
Някои индийски и китайски рафинерии плащат цени под предложеното ниво на ценовия таван за суровия петрол Urals, казаха търговци. Суровият петрол Urals е основният износ на Русия.
Според дипломати от ЕС правителствата на ЕС ще подновят преговорите по ограничението на цените в четвъртък или петък.
Цените на петрола също бяха подложени на натиск, след като в сряда Администрацията за енергийна информация (EIA) съобщи, че запасите от бензин и дестилати в САЩ са се увеличили значително през миналата седмица. Увеличението облекчи някои опасения за ограниченост на пазара.
Но запасите от суров петрол (USOILC=ECI) спаднаха с 3,7 млн. барела през седмицата до 18 ноември до 431,7 млн. барела, в сравнение с очакванията на анализаторите в анкета на Ройтерс за спад от 1,1 млн. барела.
"Като оставим настрана санкциите на ЕС за петрола, докато затворените пазари продължават да са наситени с петрол, стремежите на петролния пазар към върхови постижения ще бъдат ограничени", каза в бележка Стивън Инес, управляващ партньор в SPI Asset Management.
В сряда Китай съобщи за най-големия дневен брой случаи на COVID-19 от началото на пандемията, започнала преди близо три години. Местните власти затегнаха контрола, за да потушат епидемиите, което засили притесненията на инвеститорите за икономиката и търсенето на горива.
Междувременно Chevron Corp може скоро да получи одобрение от САЩ за разширяване на дейността си във Венецуела и да възобнови търговията с петрол, след като венецуелското правителство и опозицията възобновят политическите преговори, заявиха в сряда четирима души, запознати с въпроса.
Двете венецуелски страни и американските официални лица настояват за провеждане на разговори в Мексико Сити този уикенд, казаха хората. Те ще бъдат първите подобни разговори от октомври 2021 г. насам и биха могли да проправят пътя за облекчаване на американските петролни санкции срещу страната, член на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).
"Нещо като Кремиковци": Продължава напрежението между властта и енергетиците

САЩ избегнаха стопиране на работата на федералното правителство

Блокадите остават. Премиерът организира среща с протестиращите миньори

Министър Радев: Териториалните планове са изпратени към ЕК, но това не предопределя решенията

Италия възнамерява да събере поне 1% от БВП чрез продажба на активи

"Нещо като Кремиковци": Продължава напрежението между властта и енергетиците

САЩ избегнаха стопиране на работата на федералното правителство

Блокадите остават. Премиерът организира среща с протестиращите миньори

Министър Радев: Териториалните планове са изпратени към ЕК, но това не предопределя решенията

Италия възнамерява да събере поне 1% от БВП чрез продажба на активи


САЩ избегнаха стопиране на работата на федералното правителство
