Шефът на "Дойче банк": Без промяна Германия ще стане болният човек на Европа
Изпълнителният директор на "Дойче банк" Кристиан Зевинг предупреди, че Германия ще се превърне в болния човек на Европа, ако структурните проблеми не бъдат решени незабавно.
"Ние не сме болният човек в Европа, но също така е вярно, че има структурни слабости, които спъват икономиката ни и й пречат да развием големия си потенциал", каза", каза Зевинг в речта си на годишната банкова среща на върха, организирана от Handelsblatt.
"Ще се превърнем в болния човек на Европа, ако не се заемем с тези структурни проблеми сега", добави той.
Изпълнителният директор на "Дойче банк" каза, че най-голямата задача е на банките, чиито роли се променят в настоящия макроикономически климат.
"Ние сме по-търсени от всякога като мениджъри на риска и съветници. Това е голяма отговорност, но и страхотна възможност за създаване на ново доверие", каза той.
"Ние не трябва да се самозалъгваме: все още изоставаме от нашите международни конкуренти, дори ако специалната икономическа ситуация, причинена от лихвените проценти, в момента донякъде прикрива това – повече за някои институции, по-малко за други", добави той.
Зевинг изброи и други проблеми, които допринасят за имиджа на Германия като "болен човек", включително високи и непредсказуеми разходи за енергия, бавни интернет връзки, остарели железопътни мрежи, изоставане в цифровизацията, липса на квалифицирани работници, прекомерна бюрокрация.
През последните месеци имаше много дебати дали Германия заслужава прозвището, което беше използвано за първи път, за да опише най-голямата икономика в Европа през 1998 г., докато се справяше със скъпите предизвикателства на средата след обединението.
Много от факторите, предизвикващи германската икономика, се считат за глобални насрещни ветрове , каза Питър Опенхаймер, главен глобален капиталов стратег и ръководител на макроизследванията в Goldman Sachs.
"Затрудненото положение, пред което е изправена икономиката в момента, наистина се дължи на редица фактори“, каза Опенхаймер, като предизвикателствата в производствения сектор, разочароващото възстановяване на Китай и по-високите енергийни разходи, които допринасят за рецесията в Германия.
Германия изпадна в техническа рецесия през първото тримесечие на годината, след като растежът на БВП беше ревизиран надолу от нула на минус 0.3%. Оттогава редица институции прогнозираха по-нататъшно свиване на германската икономика, включително централната банка на Германия и Международният валутен фонд.
Земеделци излизат на пореден протест

Бюджет 2024: Близо 2,5 млрд. лв. са заложени за магистрали, пътища, ВиК проекти и саниране

България се присъедини към Декларацията за тройно увеличаване дела на ядрената енергия

ОИСР: Увеличението на минималната заплата създава рискове за по-устойчива инфлация

Икономическото доверие в ЕС и еврозоната се повишава през ноември

Земеделци излизат на пореден протест

Бюджет 2024: Близо 2,5 млрд. лв. са заложени за магистрали, пътища, ВиК проекти и саниране

Ръст на икономическия растеж на САЩ

България се присъедини към Декларацията за тройно увеличаване дела на ядрената енергия

ОИСР: Увеличението на минималната заплата създава рискове за по-устойчива инфлация
