проф. Михайлова за промените в Конституцията: Привърженик съм да няма служебни правителства
"Има риск цялата енергия около конституционните промени да се фокусира върху темата за националния празник".
Това заяви конституционалистът проф. Екатерина Михайлова пред БТВ по повод исканите промени от ПП-ДБ в основния закон на страната. Тя е категорична, че всяко изменение трябва да се прави много внимателно.
"Промяна в Конституцията не трябва да се прави с оглед личността - днес президентът е един, а утре ще е друг. Въпросът е как ще бъдат написани текстовете в проекта за промяна на Основния закон, защото трябва да внимаваме както ние, конституционалистите, така и обществеността".
Вчера се проведе първото заседание на Комисията по конституционни въпроси. Проф. Екатерина Михайлова, която е преподавател по конституционно право, ще заеме място в експертния съвет на комисията.
„Това, което ми направи впечатление, е, че има съгласие по няколко теми, а по други все още предстои да видим какво ще се случи. Има съгласие по темата как да функционира ВСС“.
Тя каза още, че има разделение по темата за мандатността на кметовете.
„В комисията почти се отказа този разговор да се води от страна на по-голямата част от членовете й. Тази тема ми се струва, че ще остане в друго време, ако въобще се дискутира“.
Според проф. Михайлова има и различия по начина, по който да се реши въпросът за служебните правителства.
"Като че ли има съгласие да има някаква промяна, но има различия каква точно да е тя. Една част от депутатите смятат, че трябва да остане действащото към онзи момент правителство, докато другите смятат, че трябва да се търси друга формула. Така както е в нашата Конституция моделът за служебно правителство е доста изкуствен. Не е казано какъв трябва да е съставът му. Аз съм привърженик изцяло да се премахне".
Тя има резерви и по отношение отнемане правото на президента да подписва указ за назначаването на тримата големи в съдебната власт - председателят на Върховния административен съд, председателят на Върховния касационен съд и главният прокурор.
"Добре е това правомощие на държавния глава да бъде запазено"
Тя смята, че трябва да има промяна в правомощията на главния прокурор.
"Огромната мощ на главния прокурор идва през надзора за законност. Решението за превес на професионалната квота във ВСС е в унисон с препоръките, които идват от европейските институции. Има дискусионни въпроси. Не съм сигурна, че трябва се отмени правомощието на президента да може веднъж да е несъгласен с това, което му се предлага от ораните на съдебната власт за кадровите им решения. В годините имаме примери, в които няколко български президенти са се намесвали, но не по лош начин. Това е коректив. Част от баланса между властите".
Парламентарната енергийна комисия прие споразумението между премиера, депутати и синдикати в сектор енергетика

Чрез цифров сертификат: Партиите вече могат да обявяват дарителите си по електронен път

С 580 млн. лв. ще бъдат обновени сградите и материалната база в системата на образованието

Председателят на Binance: България предлага уникална среда за криптовалутите

Парламентът ще обсъди споразумението между премиера, депутати и синдикати в сектор енергетика

Министър Радев за споразумението: Трудни, но изпълними са точките

Пеевски: Ще искаме оставката на енергийния министър, ако не се изпълни споразумението

Парламентарната енергийна комисия прие споразумението между премиера, депутати и синдикати в сектор енергетика

Чрез цифров сертификат: Партиите вече могат да обявяват дарителите си по електронен път

С 580 млн. лв. ще бъдат обновени сградите и материалната база в системата на образованието
