Пореден земеделски протест тръгва с искане за пари и оставка на министъра

Браншови организации на земеделски производители организират в четвъртък протестно шествие с искане за оставката на министъра на земеделието и храните Кирил Вътев.
Те твърдят, че браншът отива към тежък упадък.
Протестът се организира от Националния съюз на говедовъдите в България, Обединени български животновъди, Институт на жените фермери, Съюз на животновъдите в България, Асоциация на биволовъдите в България и Национална асоциация на оранжерийните производители.
Призив към ГЕРБ и ДПС
"Министърът на земеделието ни нарече алчни. Ние не сме алчни, а работещи хора и затова се обръщаме към ГЕРБ и ДПС да подкрепят нашето искане за оставка на министъра", казва Бойко Синапов от Обединени български животновъди
Браншовиците изтъкват, че 90 процента от разходите на оранжериите са за енергия, а тази година ще е по-тежка, защото нямаме договор за доставки с Русия. В САЩ ситуацията с природния газ е тежка и очакваме цената на синьото гориво да скочи.
Бе отправен призив към Бойко Борисов и председателя на парламентарната комисия по земеделие Десислава Танева да направят кризисен щаб, за да се излезе от тази ситуация.
Казва се също, че от поставените от браншовите организации преди месец искания за подобряване на ситуацията в сектора не е изпълнено нищо.
„Издръжката става непосилна и за най-стабилните икономически ферми. Цифрите показват унищожаването на сектор говедовъдство: приходите от крава годишно са в размер на 5000 лв., а разходите са двойно по-високи - 10 000 лв. Само за 10 месеца са отпаднали 48 кравеферми и съответно преработката на мляко за последните четири месеца е спаднала с 13 000 тона“, заявиха организациите.
Кирил Вътев озадачен от ситуацията
"Озадачен съм за какво става дума, тъй като индикативният график за разплащанията е качен, известен е. За първа година ние нямаме история назад, с която да сравним как се случват новите 50 мерки. Досега бяха 30, а сега са 50, е цялата система за разплащане е доста по-усложнена и административно, и от гледна точка на самите стопани като заявления“, отговори министърът на земеделието и храните Кирил Вътев.
Той припомни, че при идването на правителството на власт през юни е имало голямо забавяне и е направено всичко възможно да се навакса. По думите му всички разплащания, които са поети като ангажимент по меморандума, подписан на 20 септември, са направени.
"Наложи се да правим много сложни анализи, да разгледаме изключително внимателно структурата на стопанствата и на тази база направихме модулация, така че най-малките да получат най-високи ставки, средните - по-малки, а най-големите - най-малки", посочи Вътев.
Той заяви, че желанието на животновъдите ставките по преходна национална помощ и по обвързано подпомагане да се върнат на миналогодишните нива не е възможно, защото такава е цялата политика на ЕС.
"Това важи за всички страни от ЕС, България не е изключение. Хубаво е, когато искаме нещо, да знаем, че има правила, закони, регламенти", коментира аграрният министър.
Той допълни, че много иска да види пазарните дялове на производителите, които искат още средства.
Пореден протест
През есента земеделски производители организираха мащабен протест заради решението на парламента да отмени забраната за внос на определени продукти от Украйна. Протестната им акция продължи два дни и приключи с подписването на споразумение с представители на кабинета.
Според постигнатото споразумение с кабинета в България няма да бъде внасян слънчоглед от Украйна, докато не бъдат изчерпани вече наличните в страната количества. Освен това бяха предвидени преговори с Европейската комисия за забраната за внос на селскостопански култури от Украйна, надвишаващи 10% от обема на производството в България. Благодарение на споразумението в началото на октомври земеделските производители получиха 150 млн. лв. субсидии заради негативното влияние на войната в Украйна.
Земеделци излизат на пореден протест

Бюджет 2024: Близо 2,5 млрд. лв. са заложени за магистрали, пътища, ВиК проекти и саниране

България се присъедини към Декларацията за тройно увеличаване дела на ядрената енергия

ОИСР: Увеличението на минималната заплата създава рискове за по-устойчива инфлация

Икономическото доверие в ЕС и еврозоната се повишава през ноември

Земеделци излизат на пореден протест

Бюджет 2024: Близо 2,5 млрд. лв. са заложени за магистрали, пътища, ВиК проекти и саниране

Ръст на икономическия растеж на САЩ

България се присъедини към Декларацията за тройно увеличаване дела на ядрената енергия

ОИСР: Увеличението на минималната заплата създава рискове за по-устойчива инфлация


ОИСР: Увеличението на минималната заплата създава рискове за по-устойчива инфлация
