Петролът върви надолу, тъй като запорите в Шанхай пораждат опасения за търсенето

В понеделник петролът поевтиня с близо 5% до най-ниската си стойност от почти две седмици, като продължи спада от миналата седмица, тъй като нараснаха опасенията, че продължителните блокирания на COVID-19 в Шанхай и потенциалното повишаване на лихвените проценти в САЩ ще навредят на глобалния растеж и търсенето на петрол.
В Шанхай властите издигнаха огради пред жилищните сгради, предизвиквайки ново обществено недоволство. В Пекин мнозина са започнали да трупат хранителни запаси, опасявайки се от подобно блокиране след появата на няколко случая.
"Изглежда, че Китай е слонът в стаята", казва Джефри Хейли, анализатор в брокерската компания OANDA. "Затягането на ограниченията на COVID-zero в Шанхай и страховете, които Omicron разпространи в Пекин, торпилираха настроенията днес."
Суровият петрол сорт Брент се понижи с 4,91 долара, или 4,6%, до 101,74 долара за барел и докосна 101,20 долара по-рано през сесията, което е най-ниската стойност от 12 април. Американският суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поевтиня с 5,00 долара, или 4,9%, до 97,07 долара.
"Шанхай не показва признаци, че ще се откаже от строгата си политика на нулев теолеранс към COVID; вместо това обещава да засили прилагането на ограниченията на COVID, което може да навреди допълнително на търсенето на петрол", казва анализаторът на City Index Фиона Синкота.
Петролът отслабна и заради перспективата за по-високи лихвени проценти в САЩ, които засилват курса на щатския долар. Силният долар оскъпява цените на стоките в долари за притежателите на други валути и обикновено отразява повишеното нежелание за поемане на риск сред инвеститорите.
И двата петролни бенчмарка изгубиха близо 5% през миналата седмица заради опасенията, свързани с търсенето, а сортът Брент отстъпи рязко, след като през миналия месец достигна 139 долара, най-високата стойност от 2008 г. насам.
Петролът получи подкрепа от ограниченото предлагане. Нахлуването на Русия в Украйна вече намали предлагането заради западните санкции и клиентите, които избягват да купуват руски петрол, но пазарът може да се затегне още повече с потенциална забрана на ЕС за руски суров петрол.
The Times съобщи в понеделник, че блокът подготвя "интелигентни санкции" срещу вноса на руски петрол, като се позова на изпълнителния вицепрезидент на Европейската комисия Валдис Домбровскис.
Прекъсванията в Либия също оказват подкрепа. Членката на ОПЕК губи над 550 000 барела дневно от производството си заради размириците, като петролната рафинерия в Зауия е пострадала след въоръжени сблъсъци.
Парламентарната енергийна комисия прие споразумението между премиера, депутати и синдикати в сектор енергетика

Чрез цифров сертификат: Партиите вече могат да обявяват дарителите си по електронен път

С 580 млн. лв. ще бъдат обновени сградите и материалната база в системата на образованието

Председателят на Binance: България предлага уникална среда за криптовалутите

Парламентът ще обсъди споразумението между премиера, депутати и синдикати в сектор енергетика

Министър Радев за споразумението: Трудни, но изпълними са точките

Пеевски: Ще искаме оставката на енергийния министър, ако не се изпълни споразумението

Парламентарната енергийна комисия прие споразумението между премиера, депутати и синдикати в сектор енергетика

Чрез цифров сертификат: Партиите вече могат да обявяват дарителите си по електронен път

С 580 млн. лв. ще бъдат обновени сградите и материалната база в системата на образованието
