Въпреки недоволството на бизнеса "Булгаргаз" предложи само с 3% по-евтин газ

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) обсъжда в сряда предложеното от "Булгаргаз" поевтиняване с близо 3% на природния газ за април до 103.08 лв. за мегаватчас. Прогнозната цена на природния газ за месец май е 92.54 лева за мегаватчас или с 10.23% по-ниска от внесената за утвърждаване цена за април, казва държавният газов доставчик. Окончателното решение за цената за следващия месец ще бъде взето на 1 април.
Обсъждането се случва на фона на остри критики от страна на бизнеса за предложените цени от "Булгаргаз". Работодателските организации предупредиха, че бизнесът ще плати с 38.6% по-скъп газ за април спрямо котировките на международната борса TTF. От АОБР пресмятат, че около 42 милиона лева месечно ще са допълнителните им разходи.
Работодателите уточняват също, че не е налична и реална обосновка за размера на премията, начислявана от "Булгаргаз" от почти 12 лв. за мегаватчас, която също допринася за оскъпяването на доставките: "Настояваме за предприемане на незабавни мерки за намаляване на разликата между спотовата цена и цената за българските стопански потребители".
Енергийният министър Росен Христов каза, че причината за по-високата цена в България е нагнетеният скъп природен газ в хранилището "Чирен" и заяви, че ще поиска компенсации от Брюксел.
Иска се външен одит на "Булгаргаз"
От Българската газова асоциация (БГА) призовават да се направи външен одит на обществения доставчик и да се установи как дружеството закупува газ.
По данни на асоциацията през октомври 2022 г. цената на TTF е била с 47% по-ниска, за ноември с 57% по-ниска, през януари в България цената е била с 43% по-висока, а през март – с 20% по-висока.
"В момента на българския пазар и без този газ от "Чирен" се доставя много скъп газ. Проблемът е, че "Булгаргаз", който остана единственият търговец на газ с реална възможност да доставя, бетониран от парламента, доставя много скъп газ, който миксира в общото количество. "Булгаргаз" не успява да направи така, че да защити нашия пазар", каза председателят на БГА Пламен Павлов.
Отговор
Изчисленията на "Булгаргаз" показват, че в случай, че в ценообразуването не се включват количества за добив от газохранилището, то регулираните цени за февруари и март 2023 г. биха били до 15% по-ниски.
"За да се осигури плавен преход и в максимална степен да бъдат защитени интересите на двете страни, "Булгаргаз" предлага на своите клиенти образуването на продажните цени по договорите да се извърши с добавка на фиксирана премия", се казва в писмо на газовия доставчик до бизнеса.
Радев: България получава достъп до всички турски терминали за втечнен газ

Законодателите в САЩ предложиха законопроект за крипто регулаторна яснота

МВФ: До 2024 г. инфлацията ще се задържи доста над целевите нива

Меджидиев: Държавата трябва да поеме евентуално увеличение на таксата за личен лекар

Софийска стокова борса: Движението в цените на зърнените стоки e противоречиво

Предвижда се увеличение на цената на водата в Софийска и Пернишка област с над 40%

Министър Пулев: 212,5 млн. лв. ще бъдат инвестирани в индустриалните зони

Радев: България получава достъп до всички турски терминали за втечнен газ

БЛС подписва новия рамков договор с НЗОК

Законодателите в САЩ предложиха законопроект за крипто регулаторна яснота


Радев: България получава достъп до всички турски терминали за втечнен газ
