Парламентът ще обсъди споразумението между премиера, депутати и синдикати в сектор енергетика

На извънредно заседание парламентът ще обсъди проект на решение за одобряване на Споразумение между министър-председателя, представители на Министерски съвет, народни представители и представители на синдикалните организации в сектор енергетика, което беше сключено във вторник (3 октомври).
Вносители на проекторешението са народните представители Кирил Петков и Атанас Атанасов от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ и Делян Пеевски от ДПС.
Това се случва, след като премиерът Николай Денков, министри и депутати разговаряха в сградата на парламента с представители на протестиращите миньори и енергетици. След срещата стана ясно, че е било подписано споразумение от основните участници в дискусията.
"Имаме крайно споразумение, което беше подписано от основните участници в срещата. Държавата няма да затваря административно централи, които са на въглища. Те могат да работят свободно. Пазарът ще реши кои ще останат", заяви премиерът Николай Денков след продължилата над шест часа среща с протестиращите.
От думите му стана ясно, че част от организациите спират протестите.
Основната точка, по която не можеха да се разберат протестиращите и кабинетът, е внасянето на плановете за енергиен преход в Европейската комисия в настоящия им вид. Според синдикатите плановете трябва да бъдат изцяло предоговорени, а според властта това ще доведе до загуби.
Като цяло бяха поставени шест основни искания. Сред тях - ТЕЦ-овете да продължат да работят по изключение, да се напише нова енергийна стратегия и да не бъде създавано ново държавно предприятие за рекултивиране на мините. Част от тези искания обаче влизат в противоречие с ангажименти, които България е поела пред ЕК.
По време на срещата министър-председателят Николай Денков обяви, че ще подаде оставка, ако наруши споразумението с протестиращите.
"Ако тези точки не бъдат изпълнени, с изключение на тези, които противоречат на европейски регламенти, ще си подам оставката", каза Денков.
Срещата започна в 11.00 часа на 3 октомври (вторник), като още в началото й възникна напрежение - част от представителите на протестиращите не бяха допуснати в парламента.
Получи се и още едно разминаване. Първоначално разговорите бяха анонсирани като среща между синдикатите, изпълнителната власт и партиите, които подкрепят кабинета "Денков - Габриел", т.е. ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС.
От видео, излъчено от депутати от "Възраждане" обаче стана ясно, че на разговорите присъстват също Костадин Костадинов и представители на "Има такъв народ".
След като се разбра, че БСП са единствените отсъстващи, от "Позитано 20" разпространиха своя позиция, в която се казва, че срещата между управляващите и протестиращите е пълен провал.
"Целта на организаторите ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС не е решаване на проблемите на хората, а имитация на разговори, сваляне на напрежението и смачкване на протеста", заявиха предвожданите от Корнелия Нинова социалисти.
Другата опозиционна партия - "Има такъв народ" прекъсна участието си в срещата, за да даде кратък брифинг, на който обяви, че Икономическа полиция оказва натиск върху протестиращи енергетици и миньори.
От ГЕРБ-СДС съобщиха, че и шестте искания на протестиращите са на практика удовлетворени.
Земеделци излизат на пореден протест

Бюджет 2024: Близо 2,5 млрд. лв. са заложени за магистрали, пътища, ВиК проекти и саниране

България се присъедини към Декларацията за тройно увеличаване дела на ядрената енергия

ОИСР: Увеличението на минималната заплата създава рискове за по-устойчива инфлация

Икономическото доверие в ЕС и еврозоната се повишава през ноември

Земеделци излизат на пореден протест

Бюджет 2024: Близо 2,5 млрд. лв. са заложени за магистрали, пътища, ВиК проекти и саниране

Ръст на икономическия растеж на САЩ

България се присъедини към Декларацията за тройно увеличаване дела на ядрената енергия

ОИСР: Увеличението на минималната заплата създава рискове за по-устойчива инфлация


България се присъедини към Декларацията за тройно увеличаване дела на ядрената енергия
