Германия е получила от Русия почти 40% от внесения петрол през януари

Според данни на германската Федерална служба по икономически въпроси и контрол върху износа Русия е източник на 39,5 процента от вноса на суров петрол в Германия през януари.
Обемът на вноса на енергоносители през януари се е увеличил с 8,5 процента спрямо година по-рано на фона на възстановяването от пандемията от коронавирус, докато финансовата му стойност е нараснала с 85,7 процента поради по-високите цени на суровините.
Федералната служба публикува данни за вноса с двумесечно закъснение, така че влиянието на руската инвазия в Украйна през февруари и усилията за санкциониране на Москва не са отразени.
Януарските обеми на внесен петрол са се увеличили до общо 7 милиона тона от 6,5 милиона през същия месец година по-рано.
Германия е платила 3,9 милиарда евро (4,30 милиарда долара) за внос на суров петрол през месеца в сравнение с 2,1 милиарда евро година по-рано.
След Русия в германския внос на петрол най-голям дял са имали Съединените щати с 13,9 процента и Казахстан с 12,2 процента.
След тях се нареждат Великобритания и Норвегия, които общо са допринесли с 19 процента към германския вносен петрол, докато страните членки на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) са прибавили още 12,6 процента.
Средната цена, плащана за вносният суров петрол на германска границата, се е повишила със 71 процента спрямо година по-рано, достигайки 560,08 евро за тон.
Дори преди цените на петрола да скочат в края на февруари разходите бяха нараснали поради съкращения на доставките, направени от производителите, възстановяването на търсенето и преминаване към по-голямо използване на петрол в производството на електроенергия, за да се заменят ограничените количества въглищата и газ.
Цените на суровия петрол спаднаха през изминалата седмица, тъй като САЩ обявиха планове за огромно освобождаване на петрол от стратегическия си резерв, а производителите полагат усилията за повишаване на добива.
Радев: България получава достъп до всички турски терминали за втечнен газ

Законодателите в САЩ предложиха законопроект за крипто регулаторна яснота

МВФ: До 2024 г. инфлацията ще се задържи доста над целевите нива

Меджидиев: Държавата трябва да поеме евентуално увеличение на таксата за личен лекар

Софийска стокова борса: Движението в цените на зърнените стоки e противоречиво

Предвижда се увеличение на цената на водата в Софийска и Пернишка област с над 40%

Министър Пулев: 212,5 млн. лв. ще бъдат инвестирани в индустриалните зони

Радев: България получава достъп до всички турски терминали за втечнен газ

БЛС подписва новия рамков договор с НЗОК

Законодателите в САЩ предложиха законопроект за крипто регулаторна яснота


Радев: България получава достъп до всички турски терминали за втечнен газ
