В Австралия обмислят създаването на регулаторна рамка за обмен на криптовалута

В австралийския парламент беше внесен законопроект, който предлага разпоредби за предоставяне на услуги за криптовалута в страната.
Документът е озаглавен "Закон за цифровите активи 2023". Той е за „защита на потребителите и насърчаване на инвеститорите“ и включва регулаторни препоръки за стабилни монети, лицензиране на борси и изисквания за попечителство.
Вносител на частния законопроект е сенатор Андрю Браг. Той упрекна сегашното лейбъристко правителство за това, че не е изпълнило 12 препоръки, свързани с регулирането на криптовалутите, въведено от Избрания комитет на Сената относно Австралия като технологичен и финансов център през октомври 2021 г.
Предложените регулаторни промени обикновено се въвеждат от австралийските министри. Въпреки това, както предвижда Службата за парламентарно образование, членовете на парламента могат да внасят законопроекти на частни членове или частни сенатори, чието преминаване през парламента може да отнеме месеци или години.
„Австралия може да бъде център за цифрови активи, като същевременно защитава потребителите. Но трябва да действаме сега", заяви Браг.
Законът има за цел да осигури регулаторна рамка за обмен на криптовалута, попечителски услуги и емитенти на стейбълкойни, която едновременно защитава потребителите и насърчава инвестициите.
Той също така се стреми да предостави насоки за докладване на информация от упълномощени институции за вземане на депозити за издаване и контрол на цифрова валута на централната банка.
Ако бъде приет, законопроектът ще изисква лице или бизнес да притежават лиценз, издаден от Австралийската комисия по ценни книжа и инвестиции, или чуждестранен лиценз за управление на обмен на криптовалута. Това ще важи и за услугите за попечителство на криптовалута и емитентите на стейбълкойни в Австралия.
Законопроектът също така определя различни задължения и изисквания към борсите, попечителските услуги и емитентите на стейбълкойни. Те варират от изисквания за капитал или минимални резерви, разделяне на средствата на клиентите, отчитане на притежанията на клиенти, одит, гаранции и договорености за разкриване.
В момента в Австралия тече обществена консултация относно класификацията на криптовалутите и различните токени, услуги и платформи за цифрови активи.
Радев: България получава достъп до всички турски терминали за втечнен газ

Законодателите в САЩ предложиха законопроект за крипто регулаторна яснота

МВФ: До 2024 г. инфлацията ще се задържи доста над целевите нива

Меджидиев: Държавата трябва да поеме евентуално увеличение на таксата за личен лекар

Софийска стокова борса: Движението в цените на зърнените стоки e противоречиво

Предвижда се увеличение на цената на водата в Софийска и Пернишка област с над 40%

Министър Пулев: 212,5 млн. лв. ще бъдат инвестирани в индустриалните зони

Радев: България получава достъп до всички турски терминали за втечнен газ

БЛС подписва новия рамков договор с НЗОК

Законодателите в САЩ предложиха законопроект за крипто регулаторна яснота


Законодателите в САЩ предложиха законопроект за крипто регулаторна яснота
