Крипто платформите ще се държат под око след срива на FTX

Сривът на борсата FTX внася по-голяма бързина в регулирането на крипто сектора. Такива „конгломератни“ платформи ще бъдат на фокус през 2023 г., каза в интервю новият председател на глобалния наблюдател на ценни книги IOSCO, цитиран от Ройтерс.
Жан-Пол Серве каза, че регулирането на крипто платформите може да се основава на принципи от други сектори, които се справят с конфликти на интереси, като например агенции за кредитен рейтинг и компилатори на пазарни показатели, без да се налага да започне от нулата.
Криптоактиви като биткойн съществуват от години, но регулаторите се съпротивляваха да се намесят и да напишат нови правила.
Но сривът във FTX, който остави приблизително един милион кредитори пред загуби в размер на милиарди долари, ще помогне да се промени това, каза той пред Reuters.
По думите му усещането за неотложност не е било същото дори преди две или три години.
"Нещата се променят и поради взаимосвързаността между различните видове бизнес, мисля, че сега е важно да можем да започнем дискусия и натам вървим", каза още той.
IOSCO, която координира правилата за страните от Г-20 и други, вече е определила принципи за регулиране на стабилните монети, но сега фокусът се насочва към платформи, които търгуват с тях.
В основните финанси има функционално разделение между дейности като посредничество, търговия, банкови услуги и емитиране, като всяка има свой собствен набор от правила за поведение и предпазни мерки.
Припомняме, че вчера Сам Банкман-Фрийд, основателят на изпадналата в криза криптоборса FTX и компанията за търговия Alameda Research, се извини на служителите си в писмо, в което говори за срив в обема на „обезпеченията“ до 9 млрд. долара от 60 млрд. долара.
"Не разбирах пълния мащаб на маржовите позиции, нито разбирах магнитуда на риска от свръхкорелиран срив", посочва още той.
Печалбата на банките се покачи със 75% до 3 млрд. лв. в края на октомври

Ремонтът на ПАВЕЦ "Чаира" започва в началото на 2024 г.

Вносът на агропродукция от Украйна вече ще минава през лиценз

ИТ секторът вече има 4.5% дял в БВП на България

“Булгартрансгаз” обмисля да инвестира във втори терминал за втечнен газ в Гърция

Печалбата на банките се покачи със 75% до 3 млрд. лв. в края на октомври

До края на декември заявяваме данъчните облекчения за деца чрез работодателя

Ремонтът на ПАВЕЦ "Чаира" започва в началото на 2024 г.

Вносът на агропродукция от Украйна вече ще минава през лиценз

ИТ секторът вече има 4.5% дял в БВП на България


Експерти очакват нов възход на криптовалутите в началото на 2024г.
