До края на годината ще има глобални регулации за крипто сектора

Международната организация на комисиите по ценни книжа обяви първия глобален подход за регулиране на криптоактивите и дигиталните пазари, черпейки поуки от миналогодишния срив на борсата FTX, който подхрани опасенията относно защитата на потребителите.
Асоциацията, която обединява надзорните органи на страни като САЩ, Великобритания, Япония и Германия казва, че препоръките са повратна точка в справянето с много ясните и непосредствени рискове за защитата на инвеститорите и рисковете за целостта на пазара.
Предложените стандарти за регулиране на крипто индустрията обхващат справяне с конфликти на интереси, манипулиране на пазара, трансгранично регулаторно сътрудничество, попечителство на криптоактиви, оперативни рискове и третиране на клиенти на дребно.
Надзорният орган заяви, че има за цел да финализира стандартите до края на годината и очаква неговите 130 членове по целия свят да ги използват, за да запълнят незабавно пропуските в своите правилници.
Действията на Международната организация на комисиите по ценни книжа следват решение на Европейския съюз, който вече одобри първата цялостна регулаторна рамка в света на криптоактивите.
Законът въвежда множество изисквания за фирмите, които ще предлагат крипто услуги, като целта е да се намалят рисковете за крайните потребители. Това включва и потенциални наказания за компании, които загубят активите на своите инвеститори.
Правилата предвжидат задължения за регистрация, прозрачност на дейностите, мерки и процеси за сигурност и проследяване на трансакциите. Платформите ще трябва да информират клиентите си за рисковете, а продажбата на нови токени и активи ще трябва да се извършва под изисквания за регулация.
Така наречените стабилни монети, които са обвързани с някакъв друг актив, ще трябва да поддържат резерв, за да покрият евентуални масови тегления. Освен това могат да бъдат ограничени до трансакции на обща стойност 200 млн. евро дневно.
Радев: България получава достъп до всички турски терминали за втечнен газ

Законодателите в САЩ предложиха законопроект за крипто регулаторна яснота

МВФ: До 2024 г. инфлацията ще се задържи доста над целевите нива

Меджидиев: Държавата трябва да поеме евентуално увеличение на таксата за личен лекар

Софийска стокова борса: Движението в цените на зърнените стоки e противоречиво

Предвижда се увеличение на цената на водата в Софийска и Пернишка област с над 40%

Министър Пулев: 212,5 млн. лв. ще бъдат инвестирани в индустриалните зони

Радев: България получава достъп до всички турски терминали за втечнен газ

БЛС подписва новия рамков договор с НЗОК

Законодателите в САЩ предложиха законопроект за крипто регулаторна яснота


Законодателите в САЩ предложиха законопроект за крипто регулаторна яснота
