Потребителските и жилищните кредити леко забавят растежа си през април

Кредитите за домакинствата и по-конкретно потребителските и жилищните заеми леко забавят растежа си през април, показват данни на Българската народна банка на фона на очакване за плавно оскъпяване на кредитирането заради затягането на политиката на централните банки.
Статистиката разкрива, че в края на април 2023 г. жилищните кредити са 17.275 млрд. лв. и нарастват на годишна база със 17.6%, но при 17.8% годишно увеличение месец по-рано. Забавя се и растежът потребителските заеми - те възлизат на 15.555 млрд. лв. и се увеличават с 11.7% спрямо април 2022 г. при 12.1% годишно повишение през март.
Бизнес кредитирането практически стагнира на месечна база, защото кредитите за нефинансови предприятия нарастват със 7.9% на годишна база през април 2023 г., с колкото се увеличиха и през март.
Нагласи за по-високи лихви
Според последните анкети на Министерството на финансите сред банки, пенсионни дружества и инвестиционни фондове, очакванията са за покачване на лихвите по кредити и депозити в унисон с ходовете на централните банки и най-вече на ЕЦБ.
След дългия период на рекордно ниски лихви цената на ипотечните заеми отново пое нагоре. Засега поскъпването е плавно и равнищата все още са близо до стойностите, на които бяха в края на 2021 г. - под границата от 3% Прогнозите обаче са, че към края на годината лихвите по жилищните кредити ще са от порядъка на 4%. При потребителските заеми ръстът ще е малко по-висок – около или малко над 1 процентен пункт до края на годината
За охлаждането на пазара ще допринесе и решението на БНБ, която в условията на валутен борд не може да води пълноценна собствена парична политика, да увеличи задължителни минимални резерви, които банките в България трябва да поддържат.
Експерти оценяват стъпката като логична, тъй като така се преодоляват рисковете от свръхкредитиране и потенциалното влошаване на кредитните портфейли на банките чрез охлаждането на пазара на заеми. Вдигането на минималните резерви е мярка, която Централната банка използва, за да накара банките да са по-внимателни в кредитирането. Тя също в решението си обявява и това, че очаква в следващите месеци нарастване на лихвите и затова иска пазарът да е защитен от бъдещо влошаване на кредитите на потребителите.
Леко отстъпление и при депозитите
Според данните на БНБ в края на април 2023 г. депозитите на неправителствения сектор са 118.646 млрд. лв., като годишното им увеличение е 12.8% при 13.1% през март.
Депозитите на бизнеса са 40.688 млрд. лв., като в сравнение със същия месец на 2022 г. те се увеличават с 21.3 процента.
Депозитите на финансовите предприятия намаляват с 2.9% на годишна база през април 2023 година, докато тези на домакинства са 74.046 млрд. лв. и се увеличават с 9.5% спрямо същия месец на предходната година.
Радев: България получава достъп до всички турски терминали за втечнен газ

Законодателите в САЩ предложиха законопроект за крипто регулаторна яснота

МВФ: До 2024 г. инфлацията ще се задържи доста над целевите нива

Меджидиев: Държавата трябва да поеме евентуално увеличение на таксата за личен лекар

Софийска стокова борса: Движението в цените на зърнените стоки e противоречиво

Предвижда се увеличение на цената на водата в Софийска и Пернишка област с над 40%

Министър Пулев: 212,5 млн. лв. ще бъдат инвестирани в индустриалните зони

Радев: България получава достъп до всички турски терминали за втечнен газ

БЛС подписва новия рамков договор с НЗОК

Законодателите в САЩ предложиха законопроект за крипто регулаторна яснота


ЕЦБ: Повишаването на лихвите наближава пика си
