ОИСР: Лихвите трябва да останат високи до победа над инфлацията

Централните банки трябва да задържат лихвените проценти на сегашните си високи нива или да ги повишат допълнително, за да победят инфлацията, каза Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), въпреки все по-видимите признаци на икономическо напрежение и протекционизъм в целия свят.
Организацията, която представлява богатите нации, заяви в свой доклад, че е необходимо да се види траен напредък в преодоляването на инфлацията, преди да се обмисли облекчаване на паричната политика.
Препоръката идва преди решаващи решения тази седмица от Федералния резерв на САЩ, който се очаква да не повиши лихвите за втори пореден месец.
В своята междинна икономическа перспектива ОИСР понижи прогнозите си за 2024 г., заявявайки, че въздействието на по-строгата парична политика става все по-видимо – доверието на бизнеса и потребителите се е понижило и възстановяването в Китай е избледняло. Предупреди също, че вълната от протекционистични мерки вреди на световната търговия.
Според главния икономист на ОИСР Клеър Ломбардели дори в САЩ, където данните за инфлацията изглеждат по-положителни, все още не може да бъде обявена победа в битката за овладяване на ценовия натиск и намаляване на лихвите.
ОИСР препоръча на Фед да задържи лихвените проценти в текущия диапазон от 5.25% до 5.5% до втората половина на 2024 г., докато Европейската централна банка и BoE следва допълнително да затягат политиката.
Въпреки това признаците, че по-високите ставки ограничават икономическата активност, се увеличават, каза организацията. С рязкото забавяне на банковото кредитиране в Европа, дори ако лихвените проценти не бъдат повишени допълнително, ефектите от минали повишения ще продължат да си проправят път в икономиките, се подчертава в доклада й.
ОИСР прогнозира забавяне на растежа на Китай, като темпът пада още повече под официалната цел на Пекин от около 5 процента през 2024 г. По-сериозното забавяне в Китай ще има значителни странични ефекти в останалия свят, предупреди организацията.
Ако има комбиниран икономически и по-широк финансов шок в Китай, това би съборило повече от една трета от глобалния растеж, изчисли ОИСР.
Организацията каза, че най-ефективното действие, което създателите на икономическа политика могат да предприемат, за да стимулират растежа в краткосрочен план, е да премахнат някои от бариерите пред търговията, които бяха издигнати наскоро.
Бавното възстановяване на световната търговия със стоки в периода след Covid-19 е спряло растежа на производителността и нивата на просперитет. "Правилно е, че хората са загрижени за сигурността, но не е необходимо да намалявате търговията, за да увеличите устойчивостта", каза ОИСР.
Парламентарната енергийна комисия прие споразумението между премиера, депутати и синдикати в сектор енергетика

Чрез цифров сертификат: Партиите вече могат да обявяват дарителите си по електронен път

С 580 млн. лв. ще бъдат обновени сградите и материалната база в системата на образованието

Председателят на Binance: България предлага уникална среда за криптовалутите

Парламентът ще обсъди споразумението между премиера, депутати и синдикати в сектор енергетика

Министър Радев за споразумението: Трудни, но изпълними са точките

Пеевски: Ще искаме оставката на енергийния министър, ако не се изпълни споразумението

Парламентарната енергийна комисия прие споразумението между премиера, депутати и синдикати в сектор енергетика

Чрез цифров сертификат: Партиите вече могат да обявяват дарителите си по електронен път

С 580 млн. лв. ще бъдат обновени сградите и материалната база в системата на образованието


БНБ повишава основния лихвен процент на 3,64 на сто от 1 октомври
