Лагард: ЕЦБ може да жертва икономическия растеж, за да спре инфлацията

Европейската централна банка ще продължи да повишава лихвените проценти и може дори да се наложи да ограничи икономическата активност, за да укроти инфлацията, каза президентът на ЕЦБ Кристин Лагард в петък, като посочи лихвите като ключов инструмент на централната банка, заедно със свиването на баланса й.
ЕЦБ повиши лихвените проценти с безпрецедентните 200 базисни пункта от юли насам, за да се справи с инфлацията, но дава сигнали, че ще предприеме още по-строго затягане на политиката чрез допълнителни повишения и намаляване на нейния баланс, който е около 9 трилиона евро. Само портфейлът й с облигации е 5 трилиона долара.
Този баланс бе натрупан, след като в продължение на 8 години ЕЦБ щедро изкупуваше облигациите на силно задлъжнелите страни от еврозоната и отпускаше евтини заеми на търговските банки, с които те да кредитират домакинствата и бизнеса, за да засилят икономическия растеж във валутния блок.
Сега Европейската централна банка трябва да действа внимателно при разпродажбата на ценните книжа, за да не привнесе допълнителни икономически проблеми в зоната на единната валута, която се очаква да влезе в рецесия.
Пазарите са свикнали с щедрата подкрепа от страна на ЕЦБ. Премахването на стимулите, когато еврозоната е въвлечена в рецесия, съпътствана от енергийна криза, а инвеститорите са изнервени от високите нива на дълг на южноевропейските страни, може да бъде рецепта за сътресения на финансовите пазари.
"Очакваме да повишим още лихвите. Лихвените проценти са и ще останат основният инструмент за коригиране на нашата политическа позиция. Уместно е също така балансът да бъде нормализиран по премерен и предвидим начин", каза Лагард на банков форум във Франкфурт.
Тонът на изказването й не е изненада, като се имат предвид белезите, оставени от кризата с държавния дълг в еврозоната преди десетилетие, когато спираловидните разходи за заеми за правителствата в Южна Европа доведоха еврозоната до ръба на колапса.
На заседанието си на 15 декември ЕЦБ ще очертае планове за намаляване на баланса и се очаква процесът да започне, като централната банка да позволи на някои, но не на всички облигации да падежират.
Инвеститорите са раздвоени в очаквания си дали ЕЦБ ще увеличи лихвите с 50 или 75 базисни пункта, а пазарните нагласи са, че ЕЦБ ще започне да вталява баланса си през първата половина на 2023 година.
САЩ избегнаха стопиране на работата на федералното правителство

Блокадите остават. Премиерът организира среща с протестиращите миньори

Министър Радев: Териториалните планове са изпратени към ЕК, но това не предопределя решенията

Италия възнамерява да събере поне 1% от БВП чрез продажба на активи

Енергийният министър към протестиращите миньори: Нужен е диалог

САЩ избегнаха стопиране на работата на федералното правителство

Блокадите остават. Премиерът организира среща с протестиращите миньори

Министър Радев: Териториалните планове са изпратени към ЕК, но това не предопределя решенията

Италия възнамерява да събере поне 1% от БВП чрез продажба на активи

Радев: Политиците в България трябва да работят за съхраняване и развитие на армията ни


БНБ повишава основния лихвен процент на 3,64 на сто от 1 октомври
