Голяма седмица за централните банки

Федералният резерв на САЩ и редица водещи централни банки в света ще продължат тази седмица агресивния си курс на повишаване на лихвените проценти в опит да овладеят рекордно високата инфлация. Пазарните стратези все още обаче не са сигурни точно колко агресивен ще бъде този курс.
Инфлацията в САЩ не дава признаци на успокояване, което подклажда очаквания, че Фед може да бъде силно агресивен с увеличение на лихвите с 1%. Все още обаче повечето анализатори залагат на по-скромно покачване със 75 базисни пункта. Окончателното решение на Федералния резерв ще бъде обявено в сряда (21 септември) след двудневно заседание.
Централните банки на Япония и Великобритания също ще обявяват своите ходове. Планирано е решение от Австралия към края на работната седмица.
Пазарите са разделени по въпроса дали централната банка на Англия ще повиши лихвените проценти с 50 или 75 базисни пункта в четвъртък. Затягането на паричната политика може да се конфронтира с извънредния минибюджет на новия британски финансов министър Куаси Куартенг, който се очаква в петък и вероятно ще даде повече подробности за подкрепата за облекчаване на кризата с разходите за живот в страната.
Очаква се Банката на Япония да запази масивните стимули на заседанието си в сряда и четвъртък продължавайки курса на изключително разхлабена парична политика. Но повратната точка в японската парична политика може да настъпи по-рано, отколкото се смяташе, тъй като наскоро централната банка спря да определя инфлацията в страната като временно явление.
Какво се случва на пазарите
Доларът се задържа близо до 20-годишните върхове спрямо други основни валути, достигнати на 7 септември. Еврото отбеляза 0.4% спад до 0.9972 долара. Британската лира падна с 0.3% спрямо зелените пари, а новозеландският и австралийският долар паднаха с над 0.5%.
Канадският долар в началото на европейската търговия падна до най-ниското си ниво от почти две години, а йената - с 0.4 на сто.
Биткойнът падна до тримесечно дъно под 19 000 долара, тъй като безпокойството от нарастващите лихвени проценти в световен мащаб продължава да има негативно влияние върху рисковите активи.
Златото започна ключовата седмица с нови спадове - с цели 0/9% в понеделник, удължавайки спада през последния месец на фона на солидното покачване на долара.
Как ще действа ЕЦБ
Очаква се Европейската централна банка също да продължи да повишава лихвите.
Президентът на Бундесбанк Йоахим Нагел каза преди дни, че лихвените проценти на ЕЦБ ще трябва да се повишат много повече, за да се контролира инфлацията.
"Все още сме много далеч от лихвените проценти, които са на ниво, което е подходящо предвид текущото състояние на инфлацията", заяви Нагел.
По-рано този месец ЕЦБ затегна политиката с историческите 75 базисни пункта, но централните банкери от еврозоната са готови да осигурят още едно огромно увеличение на лихвените проценти на срещата си през октомври, ако перспективите за инфлацията изискват допълнителна голяма стъпка.
Парламентарната енергийна комисия прие споразумението между премиера, депутати и синдикати в сектор енергетика

Чрез цифров сертификат: Партиите вече могат да обявяват дарителите си по електронен път

С 580 млн. лв. ще бъдат обновени сградите и материалната база в системата на образованието

Председателят на Binance: България предлага уникална среда за криптовалутите

Парламентът ще обсъди споразумението между премиера, депутати и синдикати в сектор енергетика

Министър Радев за споразумението: Трудни, но изпълними са точките

Пеевски: Ще искаме оставката на енергийния министър, ако не се изпълни споразумението

Парламентарната енергийна комисия прие споразумението между премиера, депутати и синдикати в сектор енергетика

Чрез цифров сертификат: Партиите вече могат да обявяват дарителите си по електронен път

С 580 млн. лв. ще бъдат обновени сградите и материалната база в системата на образованието


БНБ повишава основния лихвен процент на 3,64 на сто от 1 октомври
