ЕС разреши сливането между UBS и Credit Suisse без опасения за конкуренцията

Швейцарската банка UBS спечели в четвъртък безусловно антитръстово одобрение от Европейския съюз за придобиването на местния си конкурент Credit Suisse.
Сделката бе част от оркестрирано от правителството на Швейцария спасяване на Credit Suisse, която бе близо до фалит, който щеше да зарази глобалната банкова система.
Европейската комисия заяви, че сделката няма да предизвика опасения за конкуренцията в Европа.
"Обединената банка ще продължи да се сблъсква със значителен конкурентен натиск от широк кръг конкуренти на всички тези пазари, включително няколко големи световни банки, както и специализирани доставчици и силни местни играчи“, се казва в изявление на надзора на конкуренцията на ЕС.
През март UBS, която е два пъти по-голяма от Credit Suisse по активи, се съгласи да закупи своя конкурент за 3 милиарда швейцарски франка в акции и да поеме до 5 милиарда франка загуби.
Както UBS, така и Credit Suisse са в група от 30-те глобални систематично важни банки, наблюдавани отблизо от регулаторите, а фалитът на Credit Suisse би засегнал цялата финансова система.
От документи, които UBS подаде пред Комисията по ценни книжа и борси на САЩ на 17 май, стана ясно, че банката е принудена да купи конкурента си Credit Suisse в сделка, която не е желала.
UBS казва, че разполагала с по-малко от четири дни, за да извърши надлежна проверка предвид "извънредните обстоятелства" и е пресметнала, че ще загуби 17 милиарда долара от придобиването.
Credit Suisse започва да потъва, след като излизат данни за недоброто й финансово здраве. Впоследствие кризата в САЩ допълнително плаши вложителите, които масово започват да теглят депозитите си. На 15 март швейцарските регулатори предлагат помощ на банката, която обаче се оказва недостатъчна и на 19 март Швейцарската централна банка обявява, че UBS ще придобие Credit Suisse за 3 млрд. долара.
Любопитните детайли са, че първоначално UBS е била готова да плати само 1 млрд. долара. Освен това от документацията на UBS става ясно, че още през есента на 2022 г. двете банки са допускали, че може да се стигне до сливането им, защото ситуацията в Credit Suisse e започнала да се влошава още по онова време.
Радев: България получава достъп до всички турски терминали за втечнен газ

Законодателите в САЩ предложиха законопроект за крипто регулаторна яснота

МВФ: До 2024 г. инфлацията ще се задържи доста над целевите нива

Меджидиев: Държавата трябва да поеме евентуално увеличение на таксата за личен лекар

Софийска стокова борса: Движението в цените на зърнените стоки e противоречиво

Предвижда се увеличение на цената на водата в Софийска и Пернишка област с над 40%

Министър Пулев: 212,5 млн. лв. ще бъдат инвестирани в индустриалните зони

Радев: България получава достъп до всички турски терминали за втечнен газ

БЛС подписва новия рамков договор с НЗОК

Законодателите в САЩ предложиха законопроект за крипто регулаторна яснота


ЕЦБ: Повишаването на лихвите наближава пика си
