ЕЦБ е изправена пред ключово решение за лихвите

В продължение на една година повишаването на лихвените проценти на Европейската централна банка беше лесен за прогнозиране ход, но тази фаза приключи. В момента пазарите не могат да направят точна преценка дали ЕЦБ ще предприеме още едно увеличение или ще натисне паузата на предстоящата си среща през тази седмица.
Дилемата пред централните банкери във Франкфурт се обуславя от продължаващата висока инфлация, но на фона на рязко забавяща се икономическа активност във валутния блок.
От юли 2022 г. досега ЕЦБ повиши основната си лихва от минус 0.25% до рекордните 3.75 процента.
Към момента анализаторите казват, че шансовете за пауза са 60%, докато за увеличение буквално са 40 процента. Като в оценките им има ежедневни колебания.
Едно обаче изглежда сигурно, ако ЕЦБ предприеме покачване на лихвите през септември, то ще е последното за настоящия цикъл на затягане на паричната политика.
"Ако не се стигне до покачване през септември, със сигурност аргументи няма да има и през октомври, тъй като икономическите данни вероятно ще се влошат, а инфлацията ще се понижи доста“, казват икономистите от банката UBS, които очакват повишение с 25 базисни пункта.
Основната инфлация в еврозоната, която изключва нестабилните цени на храните и енергия, спадна повече от очакваното до 5.3% през август, но все още е далеч над целта на банката от 2%
В същото време обаче икономическата активност се свива бързо и кумулативните 425 базисни пункта повишения на лихвените проценти натиснаха условията за финансиране. Растежът на кредитирането се забавя и паричното предлагане в еврозоната се сви за първи път от 2010 г.
Според наблюдатели данните по-скоро подкрепят пауза в лихвените увеличения на предстоящата среща на ЕЦБ, но ще е важно и какви послания ще бъдат изпратени към пазарите.
Очаква се президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард да обяви, че затягането на паричната политика е към своя край, но лихвите ще се запазят високи известно време.
Търговците очакват намаления на лихвите от втората половина на 2024 г.
Главният икономист Филип Лейн каза, че забавянето на основната инфлация е в съответствие с прогнозите за юни.
Икономистите смятат, че ЕЦБ ще повиши краткосрочните си прогнози за инфлацията, като същевременно намали прогнозите за растеж.
Също така от решаващо значение е дали прогнозата за инфлацията за 2025 г. от 2.2% ще бъде преразгледана надолу, подкрепяйки аргумента за пауза.
ЕЦБ ускори спирането на баланса си през юли, като вече не реинвестира постъпленията от облигации, които държи по най-голямата си схема, Програмата за закупуване на активи (APP).
Инфлацията все още е висока и количественото затягане досега не показва никакви признаци за смущение на пазарите. Затова някои централни банкери започват да настояват за дискусия за прекратяване на по-гъвкавите реинвестиции от облигации, закупени по Програмата за спешни покупки при пандемия (PEPP) на стойност 1.7 трилиона евро по-рано от планираното.
Парламентарната енергийна комисия прие споразумението между премиера, депутати и синдикати в сектор енергетика

Чрез цифров сертификат: Партиите вече могат да обявяват дарителите си по електронен път

С 580 млн. лв. ще бъдат обновени сградите и материалната база в системата на образованието

Председателят на Binance: България предлага уникална среда за криптовалутите

Парламентът ще обсъди споразумението между премиера, депутати и синдикати в сектор енергетика

Министър Радев за споразумението: Трудни, но изпълними са точките

Пеевски: Ще искаме оставката на енергийния министър, ако не се изпълни споразумението

Парламентарната енергийна комисия прие споразумението между премиера, депутати и синдикати в сектор енергетика

Чрез цифров сертификат: Партиите вече могат да обявяват дарителите си по електронен път

С 580 млн. лв. ще бъдат обновени сградите и материалната база в системата на образованието


БНБ повишава основния лихвен процент на 3,64 на сто от 1 октомври
