България излиза от две международни банки от времето на СИВ

Парламентът прекрати членството на България в две международни банки, основани по времето на бившия Съюз за икономическа взаимопомощ (СИВ). В момента и двете банки - Международната инвестиционна банка (МИБ) и Международната банка за икономическо сътрудничество (МБИС) - са доминирани от Русия, тъй като Москва е акционер с най-голям дял.
Решението за излизането от структурата на двете банки бе подкрепено от 131 депутати, като БСП и "Възраждане" се обявиха против. "Това е нередно, това е неикономически и това е чисто политическо решение. Притеснява ни какво става с кредитните линии за българските фирми", каза социалистът Румен Гечев.
От "Възраждане" определят решението като "унизително и срамно".
"Народното събрание ще изиграе ролята на поредния "гумен печат" или своеобразен нотариус, който ще завери вече веднъж взето решение извън България, което е безкрайно унизително и срамно, защото тук ние нямаме никакъв интерес", каза Костадин Костадинов.
Мартин Димитров от "Демократична България" отговори, че външен натиск за решението няма, а ако санкциите срещу Руската федерация обхванат тези две банкови институции, страната ни ще бъде ощетена.
"Никой от Брюксел не е казал: "Напускайте тези две банки". България спокойно в момента може да не напусне тези две банки, обаче ще загубим от това", допълни Димитров.
България е с близо 10% дял в МИБ
Международната инвестиционна банка (МИБ) е основана през 1970 г. в Москва. Досега страните-членки на банката са България, Виетнам, Куба, Монголия, Румъния, Русия, Словакия, Унгария и Чехия. Уставният капитал на МИБ е 2 млрд. евро, а внесената му част е 427.1 млн. евро. България е със статут на страна-учредителка, като е третият по големина акционер с дял от 9.88% във внесената част на капитала на МИБ, равняващи се на 42.2 млн. евро.
Според информация на страницата на Министерството на финансите банката отпуска средносрочни и дългосрочни заеми на организации, банки и предприятия, действащи на територията на държавите-акционери на банката, а също и на организации от други страни, за осъществяване на съвместни инвестиционни проекти и програми. Предоставя се финансиране за строителство, разширяване, реконструкция и техническо осъвременяване на съоръжения и предприятия, както и за внедряване на нова продукция, за защита на околната среда, инфраструктурата.
Не е посочено обаче какви средства е привлякла българската икономика.
15 млн. евро акционерен дял и в МБИС
Подобно на МИБ, Международната банка за икономическо сътрудничество също е основана по времето на бившия СИВ в Москва. България е акционер съвместно с Виетнам, Монголия, Полша, Русия, Румъния, Словакия и Чехия.
Уставният капитал на МБИС е 400 млн. евро, а внесената част е 200 млн. евро. България е със статут на страна-учредителка като размерът на записания дялов капитал на страната ни е 7.56% от капитала на банката, или 15.1 млн. евро.
Приоритетните направления в дейността на МБИС са операциите за търговско финансиране, целево финансиране за подкрепа на операции по внос и износ между държавите членки.
ЕК обмисля отварянето на земеделския кризисен резерв

Обединението между ПП и ДБ цели първо място в 49-ия парламент

Стефан Софиянски: Рисковете от промените в закона ще се калкулират в „Гражданска отговорност“

За втори път икономическата комисия се препъна в "Зелената карта"

Binance пуска предплатена карта в Бразилия

ЕК обмисля отварянето на земеделския кризисен резерв

Обединението между ПП и ДБ цели първо място в 49-ия парламент

Стефан Софиянски: Рисковете от промените в закона ще се калкулират в „Гражданска отговорност“

Българският износ за Румъния се увеличава с над 40%

ЕК ще разреши по-големи държавни субсидии за зелени технологии
