Вижте седемте признака на задаващата се тежка рецесия в Китай

Най-голямата азиатска икономика и основният икономически съперник на САЩ – Китай, преживява тежки времена. Експерти прогнозират, че залаганите с десетилетия структурни проблеми в китайската икономика започват да се реализират в пълен мащаб и този процес ще завърши с дълбока рецесия. Ето и седем събития от месец юни насам, които се оказват симптоматични за задаващата се икономическа криза в Китай.
1. През август китайският гигант в недвижимите имоти "Евъргранд" подаде молба за обявяване в несъстоятелност по Глава 15 пред съд в Манхатън. С дълг от над 300 млрд. долара, "Евъргранд" се оказа в затруднено положение през 2021 г., когато китайските власти затегнаха контрола над сектора на недвижимите имоти. Тогава компанията изпадна в дефолт и обяви програма за преструктуриране на чуждестранните си задължения през март.
2. Отново през август китайските власти обявиха най-голямото намаление на данъчната тежест върху гражданите от кризата през 2008 г. Т.нар. „данъчна революция“ намали основата за облагане с данък върху доходите на физическите лица (ДДФЛ) за родителите на деца под тригодишна възраст с 2000 юана (около 278,5 долара) на месец за всяко дете. Предишното намаление беше 1000 юана.
3. Въпреки кризата на имотния пазар в Китай, властите решиха да намалят лихвените проценти по ипотечните кредити. През септември пет от най-големите китайски банки намалиха лихвените проценти на вече съществуващите ипотечни кредити с 50 базисни пункта. Мярката бе предприета като стимул на закъсалия имотен сектор в страната, оценяван на 6 трилиона долара.
4. Понижаването на лихвените проценти не се ограничи само до ипотечните кредити. С цел да стимулира китайската икономика, Китайската народна банка понижи основните си лихвени проценти до най-ниското ниво от 2020 г. насам.
5. Страховете, че затрудненията в китайската икономика могат да доведат и до проблеми с банките в страната вече са реалност. Информация, че вложителите в Bank of Cangzhou нямат достъп до средствата си бе разпространена както от местни, така и западни медии. Макар властите в Китай да отричат информацията, страховете могат да се пренесат и върху други банки.
6. На фона на напрежението в банковата система, централната власт в Китай принуди банките да намалят и лихвите по депозитите за трети път от началото на годината. Мярката отново цели парите от банките да бъдат пренесени в икономиката, с което тя да преодолее затрудненията си.
7. До края на годината предстои и осъществяване на нов пакет за стимулиране на икономиката от правителството, като според различна информация той ще достигне до 1 трилион юана или 137 млрд. долара.
Въпреки предприетите мерки, икономическата активност в Китай остава под прогнозираните за годината нива, което повишава очакванията за предстояща рецесия във втората по големина икономика в света.
Земеделци излизат на пореден протест

Бюджет 2024: Близо 2,5 млрд. лв. са заложени за магистрали, пътища, ВиК проекти и саниране

България се присъедини към Декларацията за тройно увеличаване дела на ядрената енергия

ОИСР: Увеличението на минималната заплата създава рискове за по-устойчива инфлация

Икономическото доверие в ЕС и еврозоната се повишава през ноември

Земеделци излизат на пореден протест

Бюджет 2024: Близо 2,5 млрд. лв. са заложени за магистрали, пътища, ВиК проекти и саниране

Ръст на икономическия растеж на САЩ

България се присъедини към Декларацията за тройно увеличаване дела на ядрената енергия

ОИСР: Увеличението на минималната заплата създава рискове за по-устойчива инфлация


Конфликтът в Газа и последствията за световната икономика
