Дежавю: Панически рокади
13:17, 13 юли 2022
Историята се повтаря

Променили се моделът на управление?
Всяко едно правителство, което усеща, че скоро ще слезе от власт бърза да прави назначения в "последната минута". Кабинетът "Петков" не се различава от предшествениците си. Ден, след като Народното събрание гласува вот на недоверие метлата заигра в „Държавната консолидационна компания“, „Национална компания индустриални зони“ и „Българска агенция за експортно застраховане“. Все знакови структури, през които минават стотици милиони левове.
Свръхскоростната промяна
И трите конкурса бяха обявени в един и същи ден – 27-и юни. Всичко - в рамките на три дни или 72 часа. Това навява на мисълта, че някои кадри са били объркали нечии схеми, които сега трябва бързо да се възстановят.
По информация на бившия изпълнителен директор на „Кинтекс“ Александър Михайлов тази схема се повтаря и с бордовете на предприятията от военно-промишления комплекс – „Вазовски машиностроителни заводи“ и „Кинтекс“.
От 21 юни компанията „Кинтекс“ се управлява от Александър Павлов - заедно и поотделно с Валери Гроздев. Той зае мястото на Александър Михайлов, който през месец май беше уволнен заедно с останалите членове на Съвета на директорите - Стефка Граматикова, Васил Ризов и Десислава Господинова - Христова.
Вчера (12.07.22г.) в нов пост Михайлов обяви, че „поредни нарушения и административен произвол при провежданите конкурси за шефове в някои от най-големите държавни дружества в системата на Министерството на икономиката и индустрията.“
По думите му до днес (бел.ред 12 юли) „липсва публикуван списък на допуснатите кандидати (“нашите хора”), въпреки че неудобните вече са отстранени.“
Сюрпризи – има много
Има и още няколко момента, свързани с действията на правителството в оставка, които няма да се забравят.
Едно от тях отново е свързано с министъра на икономиката в оставка Корнелия Нинова, която уволни сложения от ГЕРБ председател на Комисията за защита на потребителите - Димитър Маргаритов и после си го направи свой заместник. После пък сложи начело на държавната комисия верен другар - областният координатор на БСП за Смолян Иван Франкев.
Здравният министър Асена Сербезова също даде принос в назначенията "в последната минута". Вече в оставка, тя уволни директора на Специализираната болница по онкология (СБАЛО) д-р Стефан Константинов. Вчера (12.07.22г.) той обяви, че "причината за проверките в столичната болница по онкология е анонимен сигнал. Вчера Министерството на здравеопазването много ме улесни, защото публикува "тежките ни прегрешения".
"През 2017 г. поех болницата, която беше с дългове, а миналата година болницата завърши с над половин милион лева печалба. Няма просрочени задължения към днешна дата, въпреки високите цени на консумативи“, каза в своя защита Константинов.
Безброй рокади, за които вече сме писали не веднъж имаше и в „Държавен фонд земеделие“.
По всички министерства се смениха не веднъж зам.-министри. Вместо да изброявам ще припомня само, че историята се повтаря.
Няма как да не си спомняте - 2021 годината, в която приключи 12-годишното управление на партия ГЕРБ. Надали сте забравили и за назначенията в бордовете на държавните предприятия в последните седмици от управлението на партията на Бойко Борисов.
През април миналата година бе вписан нов Управителен съвет на дружеството "Напоителни системи". Като сред новите лица бяха Петър Тодоров и Пенка Димитрова. Тодоров е бивш член на УС на “Топлофикация София”, а Димитрова се занимава с PR.
Промени имаше и в ръководствата на държавните горски предприятия. Сред тях Бейзат Яхя, който е баща на депутата от ГЕРБ Илтер Садъков и бивш активист на ДПС.
Потаен конкурс остави начело на "Булгартрансгаз" съпруга на пиарката на Борисов.
Въпреки обещанията за тотална промяната на модела на управление, вижда се, че назначенията на директна предавка остават запазена марка, а когато времето е кът - конкурсите скоростно се гласят за определи хора - в повечето случаи "наши".
Водещи новини
Парламентарната енергийна комисия прие споразумението между премиера, депутати и синдикати в сектор енергетика

12:01, 4 Окт 23
Чрез цифров сертификат: Партиите вече могат да обявяват дарителите си по електронен път

11:05, 4 Окт 23
С 580 млн. лв. ще бъдат обновени сградите и материалната база в системата на образованието

10:11, 4 Окт 23
Председателят на Binance: България предлага уникална среда за криптовалутите

09:15, 4 Окт 23
Парламентът ще обсъди споразумението между премиера, депутати и синдикати в сектор енергетика

08:17, 4 Окт 23
Най-нови
Пеевски: Ще искаме оставката на енергийния министър, ако не се изпълни споразумението

13:01, 4 Окт 23
Парламентарната енергийна комисия прие споразумението между премиера, депутати и синдикати в сектор енергетика

12:01, 4 Окт 23
Чрез цифров сертификат: Партиите вече могат да обявяват дарителите си по електронен път

11:05, 4 Окт 23
С 580 млн. лв. ще бъдат обновени сградите и материалната база в системата на образованието

10:11, 4 Окт 23
Председателят на Binance: България предлага уникална среда за криптовалутите

09:15, 4 Окт 23
Още от Анализи

България в еврозоната: Нова дата, стари предизвикателства
Страната ни не покрива инфлационния критерий. Има обаче достатъчно политическа воля за реформи в законодателството

Изпънати нерви на прага на новия политически сезон
Парламентът ще започне работа при високо напрежение при управляващите, атаки от президента и старт на кампанията за местните избори